دسته‌بندی نشده

درود به همگی ..

برنامه اذرماه ۹۵ منطقه  زیبای کویر .

محل تجمع :طاووسیه

با سرپرستی :جناب نوری

 

کویر با تمامی وسعت خود و خاک و ماسه اش، با خورشید و آسمانش و با نقش های چشم نوازش بزرگترین آزمایشگاه و مرکز تحقیقات به شمار می ورد.

رصد ستارگان، پرورش گیاهان در شرایط کویری، بیابان زائی، مهار انرژی باد و خورشید و ده ها کنکاش دیگر می تواند راه آورد این سفر باشد در این میان جاذبه های ورزشی مانند اسکی روی شن، موتور سواری، اتومبیل رانی و حتی پیاده روی را نباید نادیده گرفت.

از زیباترین بخش های کویر که تماشای آن به یک رویا شباهت بیشتری دارد، دیدار از کلوت های کویر است، کلوت ها بزرگترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیبا ترین پدیده کویر به شمار می رود. در نواحی بیابانی، به برجستگی‌ های بین شیارهای U شکل کَلوت می‌ گویند. رأس این برجستگی‌ ها مسطّح، طرف رو به باد آن‌ ها پرشیب و طرف دیگر آن‌ ها کم‌شیب است. کلوت‌ها (کلوت اصطلاح محلی است) که خندق‌ های بسیار عظیم که حاصل فرسایش آبی و بادی است، به عنوان پدیده‌ ای بی نظیر در دنیا شناخته شده‌ است.

کلوتها سرتاسر قسمت غربی کویر لوت، مرکزی را پوشانده و از دور به شهری بزرگ می ماند که ماه ها و سال ها، ده ها بنا و کارگر نسبت به ساخت آن اقدام کرده اند.

این شهر کلوخی در فاصله ۴۰ کیلومتری شرق و شمال شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن ۱۴۵ کیلومتر و عرض متوسط آن، ۸۰ کیلومتر و مساحت آن بیش از ۱۱ هزار کیلومتر مربع است.

کویر شهداد که در استان کرمان واقع است به دلیل وجود کلوت های آن همواره یکی از جاذبه های گردشگری این استان به شمار می رفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *